Je zimná záhrada ešte stále luxusom? O realizáciu zimnej záhrady uvažuje čoraz viac ľudí.
 
 
 

Aby nebola zimná záhrada príťažou

Aby sa zo zimnej záhrady nestala finančná príťaž, je dôležité ju správne naplánovať. Pre úspech projektu v podobe zimnej záhrady je potrebné zvoliť správnu orientáciu na svetovú stranu, kde má byť záhrada umiestnená. Ďalej je potrebné vyriešiť vykurovanie, vetranie, tienenie a rad ďalších otázok. Zimná záhrada musí spĺňať rad podmienok, rovnako ako samotný dom.
 
 

Východ alebo západ?

Predovšetkým musí byť stavebnicové zimnej záhrady prispôsobené domu, najlepšie tak, aby zdôraznila jeho charakter. Vhodné je umiestnenie na slnku. Pozornosť venujte orientáciu na južnú stranu a nezabudnite tiež na vetranie. Môžete tak pestovať exotické rastliny a ovocie. Severná strana je naopak celkom nevhodná.
 
 

Včasným plánovaním ušetríte

Najlacnejším riešením je plánovanie zimnej záhrady už pri samotnej stavbe domu. Môžete si vybrať modelové riešenia alebo zimnú záhradu na mieru, napríklad aj atypickú. Počítajte s tým, že riešenie na mieru bude drahšie. Dôležitá je tiež správne zvolená konštrukcia. Musí uniesť váhu ležiaceho snehu, byť odolná proti vetru a poveternostným podmienkam. Vhodný sklon strechy je 10 -45 stupňov. Sneh tak bude zo strechy padať samovoľne.
 
 

So správnym vykurovaním ušetríte

Najlepším a najekonomickejším spôsobom vykurovania zimnej záhrady je použitie podlahového vykurovania. Tento druh vykurovania sa zle ovláda. Použiť môžete aj konvenčné vykurovanie alebo elektrické panelové ohrievače. Tento spôsob vykurovania je však najdrahšie. Dôležitá je tiež správna ventilácia. Jedine tak sa bude v záhrade dariť vašim rastlinám. V teplejšom období je možné otvoriť okná, v chladnejšom období pomôžu ventilátory.