19.4.2017
O zimnej záhrade sa tvrdí, že vám zníži až polovicu nákladov na vykurovanie. Ak však pri jej stavbe nedodržíte konštrukčné zásady, je vám skôr finančné ťažkostí.
Obytný priestor
Zimná záhrada je príjemnou súčasťou bývania, ktorá na jar a na jeseň rozšíri obytný priestor, v zime obohatí bývania pohľadom na príjemnú a sviežu zeleň. Vždy stojí za zváženie, či vám investícia do zimnej záhrady vyváža tieto výhody. Ak áno, mala by vám do domu priniesť tepelnú pohodu.
Zásady zimnej záhrady pre obytný priestor
Zimnú záhradu možno využívať ako obytný priestor. Dôležité je zvoliť správne konštrukčné riešenie. Rovnako je podstatné zvoliť izolačné dvojsklo alebo trojsklo. Pokiaľ je záhrada riešená ako zateplená obvodová stena, náklady na vykurovanie naopak zvyšuje.
Orientácia k juhu
Dôležitým prvkom u stavebnicové zimnej záhrady by mala byť orientácia na juh. V zime bude najdlhšie oslnenia stranou domu. Zimné lúče budú nízke a vyhreje celý priestor zimnej záhrady. Chybou je orientácia zimnej záhrady na západ. Západné lúče dopadnú na záhradu pod zlým uhlom. V zime by bol dom aj záhrada neúmerne zahrievaný.
Keď nesvieti slnko
Malá hĺbka zimnej záhrady má veľkú výhodu pre vyhrievanie domu v zime. Nízke slnko cez ňu prenikne až do interiéru a príjemne ju pomôže vyhriať. Získanú slnečnú energiu si tak slniečko môže uchovať až do doby, kedy nesvieti. Je vhodné pripraviť však vhodnú akumulačné podmurovku, napríklad betón, tehly alebo kamenné obklady. Ideálnym riešením je akumulačná podlaha. Teplo z nej bude sálať aj do ďalších podlaží domu. Akumulačné steny by mali byť súčasťou každého objektu, ktorý využíva solárnu energiu