27.4.2017
 
Vyberať rastliny do zimnej záhrady je potrebné podľa typu zimnej záhrady aj jej orientácia voči svetovým stranám.
 

Nevykurovaná zimná záhrada

Zimné záhrady a zasklené pergoly, ktoré nie sú vykurované zamedzí možnosti pestovať exotické rastliny. Zimná záhrada môže byť súčasťou bytu, vykurovaná, používaná ako obytný priestor, tiež môže byť úplne oddelená od domu. Ako zimnú záhradu možno použiť lodžiu či zasklenou terasu. Vo vykurovanej zimnej záhrade možno pestovať aj exotické rastliny.
 

Zimná záhrada orientovaná na juh a sever

V prípade, že máte zimnú záhradu orientovanú na juh, teploty tu rýchlo stúpajú aj v zimných mesiacoch. Severná strana sa hodí pre rastliny, ktoré neholdujú slnečným lúčom. Je vhodné takúto to záhradu prikurovať. V celoročne obývané záhrade si môžete vypestovať napríklad figy, citrus a ďalšie.
 

Vysoké kvety ako solitér

Do stavebnicovej zimnej záhrady môžeme zvoliť vyšší kvety ako solitér. Zaujímavým prvkom tu bude eukalyptus, ktorý okrem iného nádherne celú miestnosť prevonia. Eukalyptu nevadí teploty až do -5 stupňov Celzia. Pokiaľ tu vysadíte kávovník, ten vyžaduje skôr suchší vzduch a v prípade, že plodí semená, nebudú príliš chutné. Kávovník sa hodí skôr do bežného izby v byte. Zaujímavá je Pitaya, ktorá znesie rovnaké podmienky ako eukalyptus.
 

Orchidey

Typickým zástupcom rastlín v zimných záhradách sú orchidey. Tie vyžadujú dostatok svetla. Obľúbený je tiež tropický ker Murraya. Tá neznesie priame slnko. V zimnej záhrade však možno pestovať akúkoľvek izbovú rastlinu, ktorá vyžaduje dostatok svetla a tepla. Nevykurovanú zimnú záhradu môžete použiť na prezimovanie niektorých druhov izbových rastlín, ale aj rastlín, ktoré cez leto rastú vo veľkých nádobách na záhrade.