2.5.2017
 
Drevo ako stavebný materiál bolo v našich končinách donedávna používané hlavne k stavbe chat, prípadne menších konštrukcií ako sú altány. Vďaka trendu posledných rokov sa drevo presadzuje nielen pri stavbe tradičných rodinných domov, ale aj iných typov budov.
 
 
 

Porovnateľný komfort

Z dreva sa dnes okrem mrakodrapov stavia prakticky všetky typy budov. Drevostavby fungujú ako školy aj športové centrá. Dokonca sa využívajú aj ako priemyselné haly. Technológia výstavby je pri každom type budov rozdielna. Domy z dreva môžu mať formu tradičné drevenice alebo sa môžu pýšiť modernou architektúrou. Každá firma ponúka iné produkty. Všeobecne však platí, že súčasné drevostavby poskytujú rovnaký komfort ako bežné panelové či tehlovej budovy. Aj súčasťou drevostavby môže byť zimná záhrada.
 
 

Sú oveľa šetrnejšie

Dôvodov, prečo sú drevostavby poslednou dobou tak populárne, je hneď niekoľko. Tým najdôležitejším sú rozhodne znížené náklady na vykurovanie. Ide totiž o nízkoenergetické stavby s minimom či úplnou absenciou tepelných mostov. Tepelné straty sú tak úplne marginálne. Všetko je navyše podporené modernými tepelnými izolanty. Vďaka správne navrhnuté konštrukcii a kvalitnému zateplenie je možné dosiahnuť značné úspory. V miernych zimách sa môže jednať až o desiatky percent, čo sa pozitívne prejaví na stave majiteľovho konta. Pri plánovaní drevostavby je vhodné počítať aj so zimnou záhradou s posuvnými dverami.
 
 

Stavba za pár týždňov

Málokde sa dá objednať drevostavba priamo na mieru, aspoň čo sa týka rodinných domov. Takmer vždy sa jedná o prefabrikáty. Niekomu môže istá uniformita drevených domov vadiť, ale je v tom treba hľadať aj výhody. Murovaný domček nepostavíte skôr ako za pár mesiacov, a to je ten najideálnejší prípad. Drevostavba ale môže byť kompletný už za niekoľko týždňov. Na svoj vysnívaný domov nemusíte čakať dlho.
 
 

Vyzerajú dobre

Drevostavby sú nielen plne funkčné, ale aj vzhľadovo atraktívne. V porovnaní s nepeknými rodinnými kockami, ktorých sú plné predmestia, pôsobí dom z prírodného materiálu oveľa sviežejším dojmom. Dom, ktorý má zimnú záhradu a zasklenou pergolu vyzerá veľmi atraktívne a je maximálne funkčný po celý rok.