4.5.2017
 
Exotické palmy sú otužilé, ale mráz im vadí. Ak ich máte cez leto v kvetináči v záhrade, na zimu ich môžete presťahovať do zimnej záhrady.
 
 

Odolné rastliny

Mnohé palmy zvládnu aj naša mierne zimy, niektoré druhy aj patnáctistupňové mrazy, avšak je lepšie umiestniť ich do zimnej záhrady. Palma, ktorá môže prezimovať i vonku, je palma konopná. Pochádza z horských oblastí severnej Číny. Jej tmavozelené listy ju dodávajú atraktívny vzhľad. Ročne porastie zhruba o 30 cm a to až do výšky 2 m.
 
 

Nenáročné rastliny

 
Svoju zimnú záhradu s posuvnými dverami týmito palmami rozhodne oživíte. Mrazuvzdorné rastliny pestujte v mobilných nádobách, aby ich bolo možné ľahko do záhrady presunúť. Korene nesmie byť vo vlhku a teplota v zimnej záhrade by mala byť od 4 do 12 stupňov Celzia. V prípade, že umiestnite palmu do tmavého miesta, zalievajte ju len vtedy, keď má úplne suchú zeminu.
 

Pozor na prievan

Palmy priamo zbožňujú svetlo, v zimnej záhrade a presklené pergole im ho doprajete skutočne dostatok. Niektoré druhy paliem vyžadujú zatienenie, preto nezabudnite napríklad na rolety. Palmy tropického pôvodu musí prezimovať v mierne teplej či teplej miestnosti. Palmy subtropického pôvodu majú radšej chladnej miestnosti. Všetky palmy zle znášajú prievan. Nebezpečný je pre nich vzduch, ktorý preniká ventilačným oknom.
 

Pozor na teplotné šoky

V prípade, že ste z dôvodu teplej zimy, nechali palmy vonku až do decembra, pozor na teplotný šok. Neprenášajte ich rovno do vykúrenej miestnosti, ale najprv je aklimatizujte. Potom, čo palmy zvyknú teplotám izbovým, ich môžete sťahovať do zimnej záhrady.