10.5.2017
 
Zimná záhrada, priestor, kde môžete relaxovať alebo si v ňom vytvoriť pracovňu.
 
 

Svojpomoci nie

Zastrešená veranda má mnoho výhod, minimálne dovoľuje využívať vonkajšie posedenie aj za dažďa. Veranda, ktorú tvorí zimná záhrada, sa však dá používať kedykoľvek. Tieto konštrukcie sú stále mnohými ľuďmi spájané s luxusom, ale to už dávno nie je pravda. Ak si zaobstaráte stavebnicovú zimnú záhradu, rozhodne to pre vás nebude znamenať finančný krach. Šikovní domáci majstri sa môžu pustiť do budovania vlastnej zimnej záhrady, ale to väčšinou nedopadá dobre. Nejedná sa totiž o jednoduchú strechu napríklad pergolu, ale o pomerne zložitú stavbu. Ak nie ste priamo z odboru, na budovanie svojpomoci rovno zabudnite.
 
 

Vždy na juh

Ak je to len trochu možné, mali by ste zimnú záhradu orientovať smerom k juhu. Zahrievanie miestnosti z juhu je oveľa efektívnejšie ako z iných svetových strán. Vďaka tomu sa v interiéri drží dlhšie teplo a nie je potreba zbesilo vykurovať. To sa hodí samozrejme hlavne v zime. Do záhrad postavených na verande sála teplo zo stien domu, samostatne stojaci záhrady potom musí byť vyhrievané prenosným kúrením, čo nie je práve najlacnejšie riešenie.
 
 

Pestovanie rastlín

Zimné záhrady sú neodmysliteľne späté s rastlinami. To už konieckoncov prezrádza aj ich názov. Nie v každej sa ale bude dariť všetkým druhom. Napríklad studená zimná záhrada a presklená pergola nie sú vhodné na pestovanie exotických druhov rastlinstva. Nie je to síce nereálne, ale neekonomické určite. Museli by ste veľa prikurovať. Oveľa lepšie sa tu bude dariť druhom, ktorým studenšie počasie nevadí. Aj pre tie ale bude potrebné občas zakúriť, zvlášť, klesnú ak vonkajšej teploty pod nulu.
 
 

Nový izbu za bagateľ

Pristavovať nový izba znamená vždy udrieť sa po vrecku, nehovoriac o vybavovanie stavebného povolenia. Stavebnicovú zimnú záhradu si zaobstaráte oveľa lacnejšie, zostavíte počas popoludnia a okrem jednoduchého oznámenia sa nebudete musieť úradníkmi vôbec zaoberať. Aj preto sú zimné záhrady veľmi populárne.