11.5.2017
 
Túžite po zimnej záhrade? Viete, ako má byť veľká? Aký je vhodný materiál? Prinášame vám veľa dôležitých informácií, ktoré vám uľahčia výber.
 
 
 

Viete, čo chcete?

Než sa do plánovania svojej zimnej záhrady pustíte, je dôležité si najprv ujasniť, čo chcete. Je dôležité vedieť, či bude záhrada obytným priestorom po celý rok alebo bude slúžiť výhradne na pestovanie rastlín.
 
 
 

Chlad alebo teplo?

Zimné záhrady môžete rozdeliť podľa toho, či budú vykurované alebo bude teplota závislá iba na slnečných lúčoch. Stavebnicová zimná záhrada môže byť súčasťou domu alebo môže stáť v záhrade samostatne. Obľúbené sú v posledných rokoch presklené terasy, ktoré zimnú záhradu plne nahradí. Zimná záhrada môže byť aj priamou súčasti domu, ako ďalšie obytná miestnosť.
 
 

Ako veľká má zimná záhrada byť?

Veľkosť zimnej záhrady a presklené pergoly záleží na jej konštrukčnom riešení. Samostatná miestnosť musí mať rozmer minimálne desať metrov štvorcových. Zimná záhrada ako súčasť obytného priestoru môže byť aj menšie. Veľkosť prispôsobte veľkosti domu a priestoru na pozemku.
 
 

Dôležité je umiestnenie

Nemenej dôležitým parametrom pri budovaní zimnej záhrady je jej umiestnenie. Najčastejšie sa zimná záhrada pristavuje k už postavenému domu. Ak nehnuteľnosť ešte len stavať budete, potom je lepšie návrh zimnej záhrady do projektu zakomponovať už vo fáze príprav. Zimná záhrada môže byť riešená zastrešením pergoly, môže byť súčasťou múru domu alebo ju pokojne vybudujte na streche garáže. V zimnú záhradu možno prebudovať lodžiu či podkrovný priestor. Zimná záhrada môže mať mnoho podôb a veľkostí. Zvoliť si možno aj ľubovoľný materiál.