15.5.2017
 
Výber nábytku na záhradu môže byť zložitý. Niekto dáva prednosť drevu pre jeho prírodný vzhľad, ďalší zase preferuje odolnosť kovu či plastu. V prípade voľby ratanu môžete mať oboje.
 
 

Odolný aj elegantný

Elegancia a nepoddajnosť. To sú základné charakteristiky nábytku z ratanu. Ak si ho chcete zaobstarať na záhradu, mali by ste ale siahnuť po umelom typu. Jednak vyzerá rovnako dobre ako prírodný ratan, ale je aj oveľa odolnejšie. Prírodné vplyvy sa na ňom nepodpisujú tak negatívne. Nevadí mu voda, nepoškodí ho slnečné lúče ani nezničí vietor. Len je treba dávať si pozor na to, u koho nábytok kupujete. Na trhu sa dajú zohnať aj nekvalitné napodobeniny, ktoré vydržia maximálne pár sezón.
 
 

Pozor pri nákupe

Prvým faktorom, ktorý by vás pri kúpe ratanového nábytku mal varovať, je dĺžka záručnej lehoty. Bežne sa na ratan dáva záruka na sedem až desať rokov, ale u mnohých predajcov je doba skrátená na iba dva roky.
 
To je ukazovateľ nekvalitného tovaru. Nemali by ste sa nechať zlákať ani nízkou cenou. Aj keď nie je ratanové posedenie na záhradu určené len pre mobilitu, stále ho nekúpite za stovku. A keď o takúto ponuku zavadíte, vedzte, že je to len nekvalitné kópie, ktoré jsouz k dostaniu hlavne v rôznych supermarketoch. Pre zimnú záhradu je ratanový nábytok skvelou voľbou.
 
 

Ako o ratan starať?

Nábytok z umelého ratanu nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. Keď sa na ňom usadí prach, stačí ho zotrieť. Ak nechcete, aby sa vám znehodnotil, nenechávajte ho dlhodobo stáť na miestach s vysokými teplotami alebo naopak v silných mrazoch. Po sezóne je najlepšie schovať ratanový nábytok niekam, kde sa drží teplota minimálne na 5 ° C. Vhodná je napríklad zimné záhrady a zasklené pergoly.
 
 

Nie je najlacnejšie

V našich zemepisných šírkach je ratan už pomerne zdomácnený. Jeho jedinou nevýhodou môže byť trochu vyššia cena. Mnoho ľudí preto radšej zvolí alternatívu v podobe lacnejšieho plastu