20.6.2017
 
 
Bazén aj zimná záhrada sú dnes už neoddeliteľnou súčasťou mnohých rodinných viliek. Oba typy stavieb môžu fungovať oddelene, ale aj spoločne.
 

Plávanie aj v zime

 
 
Zimná záhrada sa vo väčšine prípadov používa k vonkajšiemu posedenie, ale ani prepojenie preskleného izby s bazénom nie je ničím nevšedným. Vďaka zastrešenia sa môžu majitelia bazéna tešiť z plávania nielen na jar a v lete, ale aj na začiatku jesene. Záhrada aj s bazénom by mala byť v ideálnom prípade natočená na južnú stranu, kde je slnečné žiarenie najintenzívnejšie, ale dobré tepelnej pohody sa dá dosiahnuť na juhovýchode i juhozápade. Úplne nevhodný je naopak sever.
 

 

Vykurovanie

 
 
V našich klimatických podmienkach je prakticky nemožné používať krytý bazén aj v chladných mesiacoch bez toho, aby sa miestnosť vykurovala. Preto je najlepšie ho situovať do tesnej blízkosti domu, ktorý by mohol zimnú záhradu na terase vykurovať cez stenu. Ani toto riešenie ale nebude v mrazivých dňoch stačiť. Optimálnym ťahom tak je vybaviť zimnú záhradu vlastným vykurovacím systémom. Ten môže byť len provizórne a mať podobu mobilného ohrievače alebo sa môže miestnosť vykurovať kúrením umiestneným v podlahe.
 
 

Problémy s vlhkosťou

 
 
Vďaka bazénovej vode sa v zimnej záhrade a presklené pergole udržuje permanentné vlhkosť. Tá nevyhovuje ako rastlinám, tak ani stenám domu. Obstaranie odvlhčovače by v tomto prípade malo byť automatické. Samotné murivo sa dá ochrániť pomocou špeciálnej omietky a nemala by chýbať ani kvalitná izolácia. Mierneho zlepšenia sa dá dosiahnuť tiež používaním bazénovej plachty či rolety. Dôsledným zakrývaním vodnej hladiny vždy po každom kúpaní sa dá znížiť vlhkosť v miestnosti až o 10%.
 
 

Stavba naraz

 
Z ekonomického, estetického aj čisto praktického hľadiska je najlepšie budovať bazén aj zimnú záhradu spoločne. Celý projekt sa vďaka tomu dá oveľa efektívnejšie naplánovať a zrealizovať.