22.6.2017
Každý z nás túži si v zime dopriať kúsok leta. Máte balkón či stodolu plnú nepotrebných vecí? Premeňte je v útulnú zimnú záhradu. Ide o estetický a jednoduchý spôsob, ako využívať celoročne terasu, prípadne zväčšiť obytný priestor domu. Zimná záhrada patrí medzi technicky náročné stavby.
Staviame zimnú záhradu
U zimnej záhrady je potreba v prvom rade riešiť statiku, vetranie, tienenie, vodu a kúrenie. Ak chcete aby vaša záhrada splynula s charakterom domu, je potrebné vybrať si ten správny druh. Orientácia zimnej záhrady by mala byť na juh. Ak ju budete využívať ako obytnú miestnosť, mala by mať najmenej 10 m2. Podlaha sa používa najčastejšie dlažba.
Tienenie
V lete, keď sú teploty v závratnej výške, sa zimná záhrada premení v saunu. Zabrániť tomu možno prostredníctvom špeciálneho protislnečného skla či reflexné fólie. Pomôcť si môžete tiež žalúziami či baldachýnom. Vonkajšie zatienenie zimnej záhrady je náročnejšie na údržbu. V zimnom období žalúzie môžu fungovať ako izolácia.
Materiál
Konštrukcia zimnej záhrady môže byť z ocele, hliníka alebo plastu. Oceľ sa používa na nosné profily. Menej namáhané časti sú vyrábané z hliníka a plastu. Železo a hliník sa využívajú aj na strešnú konštrukciu. Vždy je možné zvoliť kombináciu, ktorá vám vyhovuje po finančnej aj estetickej stránke.
Vykurovanie áno či nie?
Ak máte v pláne zimnú záhradu, ktorú nebudete vykurovať a nebudete ju cez zimu obývať, môže byť orientovaná na sever. Poslúži ako tepelná bariéra pre stenu domu, ku ktorému prilieha. V zimnej záhrade orientovanej na juh vám bude najteplejšie. Na východnej strane si môžete dosýta užiť slnečných lúčov. Zimnú záhradu väčšinou iba prikurujeme ako obytnú miestnosť.